Domovská stránka -  Poradna -  Články -  Zpravodaj -  CaliVita® - 

Multifunkčnost potravinových doplňků


Prof. MUDr. Miloslav Janovec, DrCs.

Jako multifunkční fungují prakticky všechny základní živiny, kterých je celkem 54 druhů. Zahrnuje to 13 vitaminů, 22 minerálů a stopových prvků, 6 koenzymů, 8 aminokyselin esenciálních a za některých okolností ještě tři další a 2 nenasycené mastné kyseliny. Jsou obsaženy v různých multivitamínových kombinovaných přípravcích i jednosložkových potravinových doplňcích jako jsou přípravky řady Vital podle krevních skupin, Full Spectrum či Super Mega 50, Power Mins, New Life, Coenzyme Q10, Mega Protéct 4Life nebo vitamin C, vitamin E atd.

K tomu lze přiřadit rostlinné výtažky a koncentráty, které obsahují vedle výše uvedených živin další přirozené bioaktivní látky, které se zapojují do metabolických dějů v našich tělesných buňkách. Jako příklad lze jmenovat sirup Noni z polynéského ovoce Morinda citrifolia, sušenou nať kaktusu nopálu v Nopalinu, Rhodiolin z rozchodnice růžové, ImmunAid obsahující účinné látky liány Uncaria tomentosa zvané kočičí dráp nebo řasy v přípravku Spirulina Max, ale patří sem i česnek, juka a ženšen, když jmenujeme ty nejznámější potravinové doplňky firmy CaliVita.

Řada lidí se mne také ptá, jak se liší potravinové doplňky od léků a zda se mohou brát potravinové doplňky spolu s léky?

Je třeba mít na mysli, že léky jsou v převážné většině uměle sestrojené komplikované chemické sloučeniny, jejichž úkolem je důrazným způsobem potlačit nežádoucí příznaky a projevy těch chorob a nemocí, které mají léčit. Jako příklad zde mohou sloužit léky na vysoký krevní tlak. Ty snižují váš krevní tlak, pokud je berete, ale jakmile je přestanete brát, tak se váš krevní tlak opět zvýší.

Tyto léky tedy potlačují příznaky nemocí, ale nemoc samotnou nevyléčí. Tak je tomu u většiny léků. Prof. Dr. Matthias Rath, americký kardiolog z New Yorku říká, že tomu tak je dokonce až u 80% léků. A protože se jedná o umělé, tělu cizí chemické sloučeniny, má také celá řada z nich nejrůznější nežádoucí vedlejší účinky.

Naproti tomu potravinové doplňky jsou složeny z látek volně se v přírodě vyskytujících, na které si organismy během vývoje života na zemi zvykly a které naše tělo dobře přijímá - tedy jsou bioaktivní (pokud nejsou sestrojovány chemickým procesem jako některé farmaceutickým průmyslem vyráběné vitaminy).

Potravinové doplňky mají za úkol dodat tělu biologické živiny, které v normální stravě chybějí nebo jsou v zanedbatelném, tedy prakticky neúčinném množství, a které naše tělo ke svému zdravému životu nezbytně potřebuje. Jinými slovy potravinové doplňky jsou potravinou - přinášejí našemu tělu látky, které by v naší potravě měly být, ale které tam, bohužel, již nejsou.

Tím, že potravinové doplňky přinášejí našim buňkám a tělesným orgánům potřebné bioživiny, zlepšuje se činnost těchto buněk, orgánů a celého našeho těla. Potravinové doplňky tedy obnovují, normalizují a zkvalitňují činnost našich tělesných buněk, což někteří lidé mohou vnímat už jako léčebný účinek. Odpověď na druhou otázku - zda je možno brát potravinové doplňky CaliVita vedle léků - vyplývá z výše uvedeného. Potravinové doplňky jsou vlastně potravina - část naší stravy, která nám v potravě chybí. Proto také žádným negativním způsobem neovlivňují a nezasahují do účinku léků.

Je také třeba zdůraznit, že potravinové doplňky v žádném případě nenahrazují léky. Každý, kdo bere potravinové doplňky, by měl nadále pokračovat v léčbě lékařem předepsané. Ale vedle této léčby může brát potravinové doplňky, které mu zlepšují celkovou tělesnou kondici a často i pomohou účinek léků ještě zvýraznit.

Zdroj: CV NEWS ZÁŘÍ 2004