Domovská stránka -  Poradna -  Články -  Zpravodaj -  CaliVita® - 

POTRAVINOVÉ DOPLŇKY, STRAVA A ZDRAVÍ


MUDr. Roman Šindelář

Strava je základním zdrojem nejen bílkovin, cukrů a tuků, ale také minerálů, vitaminů a dalších látek, které organismus potřebuje ke své funkci. Dnes už nikdo nepochybuje o tom, že nedostatky ve výživě se závažným způsobem podílejí na vzniku a rozvoji mnoha onemocnění, mimo jiné aterosklerózy, obezity, cukrovky, srdečních a cévních onemocnění, onemocnění trávicího a zažívacího systému, osteoporóz, degenerativních onemocnění kloubů i zhoubných nádorů.

Organická potrava (živočišná a rostlinná) by měla obsahovat potřebné množství vitaminů a minerálů. Podle posledních výzkumů může každý člověk ovlivnit své zdraví až z 80%. Dle statistik Světové zdravotnické organizace (SZO, WHO) by se dalo zabránit až 80% nádorů zažívacího traktu pouze správnou výživou. Čím? Způsobem života, zejména stravou.

Je také pravdou, že žijeme v novém, moderním a značně uspěchaném světě (pijeme alkohol a kávu, kouříme, žijeme ve zamořených oblastech, velmi často se stresujeme a ať chceme nebo nejíme jídla s obsahem chemických látek, polykáme kvanta tuku, rafinovaného cukru a mouky). A výsledek? Dochází k postupnému narušování naší přirozené antioxidační bariéry a volné radikály tak mohou útočit na naše buňky a způsobovat nemoci, ale také rychlejší stárnutí.

Typickým příkladem je nárůst nádorů, které se dříve nevyskytovaly anebo byly raritní. A zde mohou opět plně napomoci potravinové doplňky, které doplní naši stravu a přivedou tělu látky, které bojují s volnými radikály – antioxidanty. Proto můžeme říci, že pro naše zdraví je používání kvalitních potravinových doplňků důležité. A proč? Protože jejich pravidelné užívání ve spojení s hodnotnou a pestrou stravou, pozitivním myšlením, cvičením a odpočinkem, nás dokáží udržet ve vynikající kondici, zlepšit kvalitu života, omezit výskyt nemocí a prodloužit tak život.

Potravinové doplňky jsou významnou součástí lékařské prevence a nemůže být bez nich vedena žádná úspěšná léčba. Pokud se podíváme na západní země, kde jsou potravinové doplňky již dlouhou dobu přirozenou součástí každodenního života a kde je doporučují i lékaři, zjistíme, že průměrná délka života a jeho kvalita se zvyšují (samozřejmě zde spolupůsobí i úroveň zdravotnictví, uvědomělost populace a pozitivní vztah ke svému zdraví). To čeká i naše lékaře a pacienty – tedy nás všechny.

Potravinové doplňky mají i jiný pozitivní vliv - učí nás chápat naše zdraví jako majetek nedozírné ceny, který je třeba aktivně chránit.

Na úplný závěr: Co nás čeká a nemine, když budeme pravidelně užívat potravinové doplňky?

Přečtěte si, jak je volit a vybírat doplňky výživy Calivita.

Zdroj: CV NEWS LISTOPAD 2006