Články ABC výživy

ÚVOD · INFORMACE · SLUŽBY · VÝROBKY · 
Informace > Články >

Bílkoviny


Michael Muselík

Setkáváme se již nad šestým pokračováním našeho povídání o výživě. Jsme zhruba na půli cesty poznávání základních živin. Dnes se podíváme na bílkoviny. V druhém dílu jsme se dovědeli, že bílkoviny jsou nezbytné pro růst, vývoj a v dospělosti ke stálému obnovování živé hmoty. Bílkoviny se dělí na rostlinné a živočišné. Po konzumaci jsou zpracovány v zažívacím traktu a rozloženy na aminokyseliny. Ty jsou základními stavebními kameny buněk, slouží k tvorbě enzymů a některých hormonů. Existují aminokyseliny esenciální, což znamená, že si je organismus neumí sám vytvořit a musí být přijímány v potravě. Druhou částí jsou nonesenciální aminokyseliny které jsou tvořeny z jiných aminokyselin.

Ač jsou bílkoviny velmi důležité, není důvod k jejich nadměrné konzumaci. Především jejich obtížné zpracování zatěžuje zažívací trakt a mohou způsobit trávící potíže. Při nadměrné konzumaci živočišných bílkovin dochází v vyššímu příjmu tuku a cholesterolu, což zvyšuje předpoklady vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Játra a ledviny jsou taktéž přetěžovány. V tlustém střevě se hromadí nestrávené zbytky bílkovin, které zahnívají, vznikají toxické látky a roste riziko rakoviny tlustého střeva. Rostlinné bílkoviny neobsahují cholesterol a tuk, lze je konzumovat i syrové, což je důležité v prevenci nádorových onemocnění. V neposlední řadě nehrozí v takové míře jejich předávkování. Mají nižší energetickou hodnotu. Protipólem je však možnost vyššího obsahu těžkých kovů, riziko potravinových alergií /sója, pšenice/ a nutnost dokonalého zpracování v ústech.

Doporučení: snížit příjem bílkovin, předevších živočišného původu; zvýšit podíl rostlinných bílkovin, a to i v syrovém stavu. V případě zažívacích potíží mohou pomoci zažívací enzymy PAPAIN /papája/ a BROMELAIN /obsažen v ananasu/ nejlépe ve formě potravinových doplňků.

Dávky: dospělý člověk potřebuje denně zhruba 1g bílkovin na 1kg tělesné hmotnosti. Děti do 6 let a rekonvalescenti asi dvojnásobek. Při tělesné hmotnosti 70kg je to tedy 1x70=70g bílkovin denně celkem. Zkuste si pro zajímavost spočítat svůj denní příjem bílkovin.

Zdroje: vejce, mléko a sýry, maso a ryby, kukuřice, rýže, oves, pšenice, luštěniny, brambory.


VHODNÉ DOPLŇKY VÝŽIVY


Autor využívá moudrost orientální medicíny, kterou se snaží skloubit s nejnovějšími vědeckými poznatky o výživě podle krevních skupin. To vše aplikuje do současných podmínek. Může být výživa i naším lékem? Jděte na ABC výživy http://abcvyzivy.cz a zjistěte to!

Tento článek je možno VOLNĚ publikovat, tisknout, kopírovat či jinak distribuovat. Podmínkou je vložení odkazu -> ABC výživy http://abcvyzivy.cz váš průvodce a rádce pro zdraví

Michael Muselík, ©2001-2023

 


Tento web ABC výživy Vám přináší praktické rady, tipy a informace, jak zdravá výživa prospívá našemu zdraví. Sami se přesvěčte, co Vám prospěje.