Články ABC výživy

ÚVOD · INFORMACE · SLUŽBY · VÝROBKY · 
Informace > Články >

PŘÍPAD CHOLESTEROL


Michael Muselík

Cholesterol je nažloutlá voskovitá , tukům podobná látka , která se tvoří především v játrech , v menším množství ve střevě a specializovaných buňkách po celém těle.
Je nutný pro tvorbu pohlavních hormonů a vitamínu D, pro stavbu buněčných membrán či milenových pochev nervů.
Mimo cholesterol , který si tělo samo vyrábí, jej není potřeba příjmat potravou!!! Nadbytek vede k jeho ukládání v cévách ve formě plátů , které brání normálnímu průtoku krve. Dojde li k ucpání věnčité cévy zásobující srdce, bude následovat infarkt myokardu !!!

HDL a LDL - Dobrý a špatný cholesterol
Cholesterol v těle metabolizuje , tzn. že se přeměňuje tak , aby ho mohlo tělo upotřebit či doručit buňkám , které ho potřebují. Zbytek játra "balí" do lipoproteinu o nízké hustotě -LDL-tzv. špatný cholesterol. Část LDL bývá "přebalována" do lipoproteinu o vysoké hustotě HDL-tzv. dorý cholesterol. Tento je nesen zpět do jater kde je žlučí vyměšován do střeva a posléze ven z těla. LDL putující v těle se váže na zvláštní receptory na buňkách. Jakmile mají buňky dost cholesterolu, přestanou tvořit receptory a LDL je nucen stále putovat krevním řečištěm. Zde bývá oxidován (napadán volnými radikály), ničí cévní výstelku, která povolává monocyty k ochraně. Monocyty ve snaze chránit vytvářejí spolu s LDL chol. pláty (ateroskleroza).

HLADINY CHOLESTEROLU

Ideální  HDL + LDL         2,0 g/l = 5,2 mmol/l
Hraniční HDL + LDL      2-2,4g/l=5,2-6,2 mmol/l

Každá vyšší hodnota je považována za silně rizikovou !!!
Poměr celkového cholesterolu a HDL nesmí překročit 6 : 1
Hladina triglyceridů by neměla překročit u žen 1,9 g/l u mužů 4 g/l

TUKY
Nevhodné
/nasycené/ -s výjimkou kokosu jsou to tuky živočišné. Bývají při pokojové teplotě tuhé. Jejich nebezpečnost tkví v tom , že podněcují organismus k vyšší tvorbě LDL chol.
/nenasycené/ -takové které obsahují transmastné kyseliny.Jsou to tuky rostliného původu , které prošly průmyslovým zpracováním - ztužením. např. margaríny , fritovací ztužené tuky - vyhněte se jim obloukem !!!
Vhodné
/nenasycené/-rostliné oleje , omega 3 - tyto tuky prokazatelně snižují hladinu LDL. Omega 3 snižuje i hladinu triglyceridů.

DIETNÍ DOPORUČENÍ VHODNÉ DOPLŇKY VÝŽIVY

Autor využívá moudrost orientální medicíny, kterou se snaží skloubit s nejnovějšími vědeckými poznatky o výživě podle krevních skupin. To vše aplikuje do současných podmínek. Může být výživa i naším lékem? Jděte na ABC výživy http://abcvyzivy.cz a zjistěte to!

Tento článek je možno VOLNĚ publikovat, tisknout, kopírovat či jinak distribuovat. Podmínkou je vložení odkazu -> ABC výživy http://abcvyzivy.cz váš průvodce a rádce pro zdraví

Michael Muselík, ©2001-2024

 


Tento web ABC výživy Vám přináší praktické rady, tipy a informace, jak zdravá výživa prospívá našemu zdraví. Sami se přesvěčte, co Vám prospěje.