Články ABC výživy

ÚVOD · INFORMACE · SLUŽBY · VÝROBKY · 
Informace > Články >

Co nevíte o obezitě
N O V É


autor: Prof. MUDr. Miloslav Janovec, DrSc.
reagujte na článek

S nadváhou a obezitou jsou úzce spojeny některé problémy. Zde je několik otázek a odpovědí, které se jich týkají.

1. Co je vlastně příčinou nadváhy až obezity?
Lidé v ordinaci mě často přesvědčují, že nic nejedí, a přesto nemohou zhubnout nebo dokonce přibírají na váze. Bohužel, nemohu jim věřit. Věřím totiž přírodním zákonům, které se nedají obejít, oklamat. V přírodě stále platí následující energetická rovnice: příjem energie=výdej energie. Pokud více energie (tj. jídla) přijímáme, tak tloustneme, a pokud více energie (prací našich svalů) vydáváme, tedy spalujeme, tak hubneme. Z uvedené rovnice vyplývá, že lidé, kteří tloustnou, přijímají během dne více energie, než vydávají.

2. Souvisí to i s naší stravou?
Naše strava, kterou denně konzumujeme, je vysoce kaloricky (energeticky) vydatná, ale po výživové stránce je zcela prázdná, bez živin. Jíme převážně jednoduché i složité cukry (polysacharidy, výrobky z mouky a škrobu) a tuky, které se v našich buňkách mění jen na energii. Tu ale nestačíme v našich svalech spálit, neboť jíme takových potravin více, než naše tělo potřebuje. Tak při dlouhodobém přebytku cukrů a tuků v naší krvi dochází ke zvyšování krevního tlaku, cholesterolu, homocysteinu a postupem času ke kornatění cév a k cukrovce II. typu se všemi jejich komplikacemi, jakou jsou infarkty, mozkové mrtvice, gangrény dolních končetin, selhání ledvin, zraku atd.

3. Co je to metabolický syndrom?
Metabolický syndrom je považován za největší hrozbu 21. století. Pokud ho máte, vaše možnost zemřít na srdečně cévní onemocnění je velmi vysoká a měli byste podniknout rázné kroky na ochranu svého zdraví. Jako metabolický syndrom se označuje současný výskyt tří nebo více následujících faktorů: nadváha či obezita, nízká hladina HDL-cholesterolu (dobrého), vyšší hladina triglyceridů v krvi, zvýšený krevní tlak a zvýšená hladina cukru v krvi.

4. Jakým potravinám bychom měli dávat přednost?
V naší stravě by měly převažovat potraviny, které obsahují přírodní živiny a mají malé množství prázdných kalorií. Jsou to především libová masa, mořské produkty, ryby, vejce, mléčné výrobky jako sýry a dále zelenina všeho druhu, hlavně syrová. Konzumací těchto výrobků se zasytíme na dlouhou dobu, a to nám pomáhá v hubnutí bez pocitu hladu. Bílkoviny obsažené ve stravě potřebují ke své přeměně tuk, tedy náš tuk, a jejich přeměna probíhá pomalu, takže nás déle zasytí a pocit hladu se dostavuje po delší době než při konzumaci výrobků z cukrů a polysacharidů.

5. Mohou nám některé doplňky stravy CV pomáhat při hubnutí?
Při úpravě tělesné váhy doporučuji začít přípravkem Citrimax&Chromium, užívá se 2x1 tableta půl hodiny před jídlem. Citrimax je výtažek z ovoce, který potlačuje chuť na jídlo, omezuje přeměnu cukrů na tuky a triglyceridy a podporuje jejich přeměnu na glykogen. Kromě toho zvyšuje termogenezi – spalování kalorií v klidu. Bioaktivní chrom zesiluje účinek inzulínu a zvyšuje svalovou hmotu při současném snižování množství tělesného tuku.

Dalším výhodným doplňkem stravy pro zdravé snižování tělesné váhy je Nopalin. Je to sušená nať kaktusovité rostliny, bohatá na vitaminy, minerály a vlákninu. Obsahuje i 8 životně důležitých aminokyselin. Jeho předností je pomoc při snižování chuti na jídlo vůbec a na sladké zvláště. Dále pak zvyšuje pocit sytosti, snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi a normalizuje hladinu cukrů. Berou se 2 tablety 3krát denně těsně před jídlem.

Hubnout vám pomohou i přírodní spalovače tuků, které se pozvolna uvolňují v zažívacím traktu. Obsahují dvě důležité složky: cholin a inositol, tedy látky, které urychlují přirozený proces spalování tuků. Další pomocnou látkou je l-karnitin, podporující tvorbu energie v mitochondriích. K dispozici jsou dva výrobky tohoto druhu: Advanced Fat Burners (1 až 3 tablety 2krát denně po jídle) nebo Super Fat Burners (2 až 4 tablety 3krát denně po jídle).

Poslední novinkou na poli snižování tělesné váhy je přípravek XenaForm, který vyvolává zvýšenou termogenezi. Termogeneze je nepřetržitá produkce tepla v živém organismu spalováním energie z cukrů a tuků (jsme teplomilní tvorové). Jde o speciální kombinaci vybraných přírodních látek, u nichž bylo prokázáno, že zrychlují tělesný metabolismus a spalování energie. Vzhledem k současnému obsahu kofeinu nebo guarany má omezení pro lidi se srdečními chorobami, hypertenzí nebo nemocemi ledvin. Užívá se 2x2 tablety denně.

* Výrobky objednávejte ZDE.

6. Proč jsou obézní muži méně sexuálně aktivní?
Mnoho mužů s dobře vyvinutým břišním tukem si stěžuje na pokles své sexuální aktivity. Obtíže jim způsobuje vrstva jejich břišního tuku. Ta je totiž, i když by to nikdo nečekal, hormonálně aktivní, ale v neprospěch majitele bříška. Mění mužský hormon testosteron v ženský hormon estradiol a střádá ho v sobě. Výsledek je, že hladina testosteronu v těle klesá a hladina estradiolu stoupá, což má nežádoucí účinky na sexualitu a zdraví mužů.

Z časopisu CaliNews, červenec 2005


Tento článek je možno VOLNĚ publikovat, tisknout, kopírovat či jinak distribuovat. Podmínkou je vložení odkazu -> ABC výživy http://abcvyzivy.cz váš průvodce a rádce pro zdraví

Michael Muselík, ©2001-2023

 


Tento web ABC výživy Vám přináší praktické rady, tipy a informace, jak zdravá výživa prospívá našemu zdraví. Sami se přesvěčte, co Vám prospěje.