Články ABC výživy

ÚVOD · INFORMACE · SLUŽBY · VÝROBKY · 
Informace > Články >

Jak posílit imunitní systém?
aneb jak výživa posiluje naši obranyschopnost


Michael Muselík     Aktualizované

V posledních desetiletích značně přibývá chronických nemocí a nejvíce těch, které souhrnně nazýváme nemoci degenerativní (cévní onemocnění mozku a srdce, nádory, artrózy a mnohé další). Všechny tyto nemoci mají společného jmenovatele - dlouhodobě oslabený, porušený a mnohdy deformovaný imunitní systém.

Každý člověk je během svého života vystaven působení mnoha toxinů, které mohou být původu bakteriálního, virového, plísňového, ale také může jít o toxiny chemické, těžké kovy, radioaktivitu apod. To, že těchto vlivů přibývá, jistě nemusím připomínat.

Problém nastává, když imunitní sytém není schopen tyto toxiny rozpoznat a ty zůstávají v těle a ukládají se na různých místech. Pak tvoří usazeniny a blokády, které poškozují tkáně a orgány a postupně vedou ke chronickým onemocněním. Přednostně poškozují orgány, které má ten který člověk slabší.

Současná medicína se soustřeďuje na stimulaci imunitního systému pomocí různých mikroorganismů či pomocí přírodních látek. Stimulace nemocného imunitního systému však není optimální řešení a stimulace vždy znamená děj pouze dočasný. My pro ideální stav potřebujeme spontánně fungující imunitní systém, který v tomto ideálním stavu vydrží maximálně dlouho.

JAK MŮŽEME SAMI OVLIVNIT
KVALITU IMUNITNÍHO SYSTÉMU??

Velmi důležitým orgánem pro funkci imunitního systému je tenké střevo. V něm vznikají imunitní buňky, které mají na starost rozpoznání a zneškodnění toxinů pronikajících do organismu. A jelikož je tento orgán velmi úzce spjat se zevním prostředím, a to hlavně pomocí stravy, je nasnadě, že kvalita střev a tím i jejich imunitní funkce souvisí s kvalitou jídla a také se způsobem, jakým je strava přijímána.

Z TOHO VYPLÝVÁ, ŽE ZA KVALITU STŘEVA I JEHO IMUNITNÍ FUNKCI NESEME ZODPOVĚDNOST DO ZNAČNÉ MÍRY SAMI. NA DRUHÉ STRANĚ VŠAK MŮŽEME TYTO FUNKCE SAMI POZITIVNĚ OVLIVNIT.

  1. Je nutné omezit nebo vysadit potraviny, které škodí střevní sliznici. Které to jsou? Nadbytek jednoduchých cukrů (vede k přemnožení plísní), nadbytek tuků, bílkovin - hlavně ve formě masa a mléčných výrobků, nedostatek vlákniny. Nejagresivnější z potravin na střevo jsou mléčná bílkovina a pšeničný lepek.
  2. Pokud jde o kvantitu stravy, je špatný nedostatek i nadbytek. Podstatně horší a častější je nadbytek stravy. Je známo, že lidé, kteří jedí málo, se dožívají vyššího věku. Jednou z příčin této skutečnosti je, že nezatěžují nepřiměřeně střeva.
  3. Záleží i na způsobu přijímání stravy. Potrava se správně nestráví, když jíme při chůzi, rozčilení, ve spěchu a podobně. Je nezbytné jíst v klidu, důkladně kousat a prosliňovat.

VÝZNAM KREVNÍCH SKUPIN
PRO NAŠE ZDRAVÍ

Proč je naše krevní skupina tak mocná? Jaká je její základní úloha, kterou hraje pro naše přežití?

Naše krevní skupina je klíčem, který odemyká dveře k tajemství zdraví, nemoci, dlouhověkosti, tělesné vitality a emoční síly. Krevní skupina určuje náchylnost k chorobám, je vodítkem k tomu, jaké potraviny bychom měli jíst a jak bychom měli cvičit. Je určujícím faktorem energetické hladiny, účinnosti, s jakou spalujeme kalorie, emoční odpovědi na stres a dokonce snad i naší osobnosti.

Když imunitní systém hodnotí podezřelé okolnosti (např. cizí bakteriální antigeny), jednou z prvních věcí, kterou bude hledat je antigen vaší krevní skupiny, aby si ověřil, zda vetřelec je přítel nebo nepřítel.

Když antigen vaší krevní skupiny rozpozná, že do organismu vstoupil cizí antigen, hlavním úkolem je vytvořit protilátky proti tomuto cizímu antigenu. Tyto protilátky vytvářené buňkami imunitního systému, vznikají s cílem navázat a upevnit cizí antigen a umožnit tak jeho destrukci.

CO BY MĚLO TVOŘIT ZÁKLAD NAŠÍ STRAVY?

Pokud neznáte svoji krevní skupinu, doporučuji ji zjistit u svého lékaře a začít dodržovat zásady stravy podle krevních skupin. Z počátku stačí, když vyřadíte zakázané potraviny pro svoji krevní skupinu.

Že nevíte, které to jsou? Připravil jsem pro vás stručný přehled potravin pro jednotlivé krevní skupiny.

Další informace o krevních skupinách

Možnosti použití přírodních prostředků z oblasti doplňků výživy

Vycházejme z předpokladu, že chceme dobré zdraví udržet, nikoli čekat, až bude nutné řešit onemocnění.

Je třeba si uvědomit, jaký je náš zdravotní stav, a to ve smyslu, zda jsme náchylnější k různým nemocem, jak snášíme různé doplňky výživy, jak nás zatěžuje naše povolání a náš životní styl. V neposlední řadě nesmíme také zapomínat na naše finanční možnosti a ochotu uvedené doplňky si opatřit a pravidelně je užívat.

Nejjednodušším řečením je pravidelná konzumace multivitamínových přípravků s obsahem minerálů. Jejich použití je dokonce vhodné v průběhu celého roku. Nejen v kritických ročních obdobích, kdy hrozí např. chřipky, či zvýšený stres jakéhokoli typu.

CaliVita® nabízí řadu takových přírodních přípravků. Jsou to především Full Spectrum a New Life. V případě New Life upozorňuji, že jej mohou konzumovat nejen těhotné a kojící ženy, pro které je primárně určen. Svým bohatším složením je totiž vhodný pro naprosto každého. Jako prevence stačí 1-2 tablety denně.

Doporučuji také doplňovat antioxidanty přípravkem Protect 4Life, a to v preventivních dávkách 1-2 tablety denně. Preventivně doporučuji doplňovat také vitamín C. Preventivní dávka stačí 500-1000mg denně.

V případě, že jste již onemocněli některým z respiračních onemocnění, včetně angíny, nebo virózou, či trpíte chronickou únavou, počítejte s tím, že uvedené dávkování jednotlivých přípravků musíte zvýšit a použít i některé další. Je třeba také zohlednit typ onemocnění, aktuální zdravotní stav a to, jaké doplňky výživy jste brali průběžně a před propuknutím nemoci.

Při dlouhotrvající únavě několik dní po sobě postačí dávky zdvoj- až ztrojnásobit. To platí o multivitamínech, antioxidantech a vitamínu C. Snižte příjem energie s potravy, nejezte maso a mléčné výrobky. Zvyšte příjem ovoce a zeleniny.

Poznámka: pokud dostanete jednou do roka angínu, nejedná se o výrazně sníženou imunitu. Zjistíte-li však, že se vám velmi dlouho hojí rány či oděrky, že se vám tvoří váčky na zubech, či opakovaně trpíte zánětem dásní, afty či opary, nebo že se nemůžete zbavit chřipky, trpíte sníženou imunitou. V takovém případě je velmi vhodné trvale ji stimulovat k tomu určenými doplňky výživy. Viz níže ...


VHODNÉ DOPLŇKY VÝŽIVY

# ImunAid
Posiluje imunitní systém tím, že podporuje tvorbu a aktivitu lymfatických buněk. Komponenty tohoto přípravku výrazným způsobem přispívají k optimálnímu fungování imunitního systému.

# Vital A, B, AB, O
Komplexní přípravky podle krevních skupin. Složení a kombinace jednotlivých látek jsou voleny s ohledem na specifika krevních skupin. Kromě vitaminu a minerálních látek nezbytných pro lidský organismus obsahují veškeré léčivé rostliny, které jsou potřebné pro jedince patřícího k dané krevní skupině.

# Noni
Má regenerační účinek na buňky, zvyšuje imunitu. Dále snižuje silnou bolest způsobenou záněty a opotřebováním, antidepresivní účinek, protialergický, protizánětlivý, protirakovinný, zvyšuje produkci endorfinů - zlepšuje náladu a výkonnost.

# Rhodiolin
Posiluje odolnost vůči stresům a jejich následkům. Účinky: speciální ochrana imunity, udržuje homeostázu, zvyšuje sexuální energii. Zvyšuje hladinu serotoninu -snižuje deprese. Silný antioxidant, význam pro regeneraci buněk. Zvyšuje výkonnost a vytrvalost sportovců. Zlepšuje celkovou kondici, duševní svěžest a paměť.

# Mega Protect 4Life
Účinný antioxidant s Ginkgo Bilobou. Obsahuje dále Betakaroten,vit. C,E a selén. Vhodný k prevenci srdečně cévních onemocnění. Zlepšení prokrvení mozku, zlepšuje paměť. Proti depresím. Proti šedému očnímu zákalu.

# Stress Management B Complex
Komplexní směs vitamínů skupiny B, obohaceno vitamínem C a hořčíkem. Proti nechuti k jídlu. Má ochranný účinek na játra.Má ochranný vliv na celý nervový systém, proti stresu.Zlepšuje činnost mozku, paměť,koncentraci. Zlepšuje zrak, kůži, vlasy, nehty. Proti vypadávání vlasů, proti lupům,suchým, lámavým nehtům. Dodává energii,proti chudokrevnosti.

# Coenzym Q10
Posiluje imunitní systém. Snižuje krevní tlak. Pomáhá při různých onemocněních srdce. Zpomaluje stárnutí, posiluje obranyschopnost, zlepšuje okysličování organizmu.Je zdrojem energie pro všechny buňky tkání.Stimuluje činnost mozku,zlepšuje paradentózu.Má příznivé účinky v případě různých alergií, onemocnění dýchacího ústrojí, astmatu, roztroušené skleróze a cukrovce. Vhodný pro každého preventivně po 35. roce života.

Uvedené výrobky objednáte v internetovém obchodě ABC výživy.


Autor využívá moudrost orientální medicíny, kterou se snaží skloubit s nejnovějšími vědeckými poznatky o výživě podle krevních skupin. To vše aplikuje do současných podmínek. Může být výživa i naším lékem? Jděte na ABC výživy http://abcvyzivy.cz a zjistěte to!

Tento článek je možno VOLNĚ publikovat, tisknout, kopírovat či jinak distribuovat. Podmínkou je vložení odkazu -> ABC výživy http://abcvyzivy.cz váš průvodce a rádce pro zdraví

Michael Muselík, ©2001-2023

 


Tento web ABC výživy Vám přináší praktické rady, tipy a informace, jak zdravá výživa prospívá našemu zdraví. Sami se přesvěčte, co Vám prospěje.