Články ABC výživy

ÚVOD · INFORMACE · SLUŽBY · VÝROBKY · 
Informace > Články >

Jak opět získat ztracenou energii?

Obzvláště v předvánočním shonu jsme často unaveni, bez energie i nálady. Patříte-li mezi tyto „(ne)šťastlivce“, zkuste s těmito potížemi zatočit jednou pro vždy. Často je jejich původcem nekvalitní a nedostatečný spánek. Zamyslete se proto nad tím, jak je na tom vaše ložnice, zda neobsahuje rušivé elementy a co teprve vaše lůžko – dominanta místnosti? Není právě ono zdrojem vzniklých problémů? Snad žádná místnost naší domácnosti se nepodílí na kvalitě našeho života tak podstatnou měrou, jako ložnice, kde trávíme velké množství času spánkem, odpočinkem, regenerací a nabíráním sil do dalších dnů. Proto bychom jejímu zařizování měli věnovat náležitou pozornost.

Důležité maličkosti

K načerpání nové energie je tedy důležitý kvalitní zdravý spánek. Na něm se podílí celá řada faktorů, jedním z nich je i světlo. Pro ložnici tedy vyberte takovou místnost, kde vás nebudou rušit světla ulice ani reflektory projíždějících aut. Tma je totiž nezbytná po tvorbu melatoninu – hormonu, který řídí spánek. Pokud jde o samotné osvětlení ložnice, volte tlumené s nízkou intenzitou, chybět by neměly ani lampičky umístěné na nočním stolku sloužící jak k osvětlení blízkého okolí, tak třeba pro čtení. Uplatnění zde najdou také stojací lampy, které krásně doplní a zvýrazní celý interiér.

Pohodlí nade vše

Alfou a omegou zdravého spánku je kvalitní postel. Při výběru bychom proto neměli dbát pouze na její vzhled a originální design, díky kterému se stane nepřehlédnutelnou dominantou celé místnosti, ale především na její funkčnost. Hlídejte její rozměry, především šířku a délku. Lůžko by mělo být alespoň o dvacet centimetrů delší než vy, jen tak vám totiž poskytne dostatek pohodlí a prostoru pro chodidla i hlavu. Neopomeňte však ani výšku samotné postele, která je důležitá nejen pro pohodlné vstávání, ale také z hygienických důvodů – u země se totiž příliš víří prach, což neprospívá především alergikům, a navíc se tam drží chlad.

Kvalitní podklad je základ

Zda se rozhodnete pořídit si postel z masivu nebo čalouněnou , to záleží čistě na vašem vkusu a preferencích. Ruku v ruce s jejím nákupem by ale měl jít nákup matrace. Každé lůžko si totiž zaslouží kvalitní podklad, který poskytne vašemu tělu tu správnou oporu a ušetří vás nepříjemných bolestí zad a krční páteře. Postel i matrace by měly být vzájemně kompatibilní, jen tak totiž bude možné naplno využít všech jejich vlastností. Mimo kvalitní matraci je třeba pečlivě zvážit také výběr vhodného postelového roštu , který významně ovlivní funkčnost i samotnou životnost matrace. Pokud si nevíte rady, nestyďte se obrátit na odborníky, kteří vás do tajů kvalitního a zdravého spánku rádi zasvětí.

Michael Muselík, ©2001-2023

 


Tento web ABC výživy Vám přináší praktické rady, tipy a informace, jak zdravá výživa prospívá našemu zdraví. Sami se přesvěčte, co Vám prospěje.