Články ABC výživy

ÚVOD · INFORMACE · SLUŽBY · VÝROBKY · 
Informace > Články >

Letní péče o tělo a vlasy

Publikováno v CVNews, Červenec 2007

Vzhledem k tomu, že letní vedro a slunce působí na naši kůži, vlasy a nehty nepříznivě, je třeba jim v tomto období věnovat zvýšenou ochranu a péči. Proti nejčastějšímu poškození kůže – spálení, je vhodné chránit se jak zevně, tak vnitřně.

V případě citlivé a světlé pokožky se doporučuje, abychom si před sluněním vzali betakaroten, který neutralizuje volné radikály, které buď vznikají v těle nebo pocházejí z vnějších zdrojů. Betakaroten rovněž potlačuje extrémně aktivní molekuly kyslíku z ultrafialového záření.

Natřete se ochranným krémem již hodinu a půl před opalováním! V případě velmi světlé pleti se doporučuje užít faktor nejméně 20-25, u světlé pleti 15-20, u středně světlé 10-15 a u tmavé faktor 5-10. Nejnovější krémy mohou mít až faktor 100, neobsahují mechanické a fyzické ochranné látky (dioxid titanu), ale nabízejí biologickou ochranu.

Používejte přípravky, které jsou na světle stabilní a nesmývají se vodou, ty mají nejdelší účinek! Nezávisle na tom je vhodné mazat si kůži, která je vystavena slunci, po 2-3 hodinách a pokaždé, když vylezeme z vody nebo ze sprchy.

Vodní hladina, písek a beton, to vše posiluje UV záření, takže v takovém prostředí musíme kůži věnovat obzvláštní péči, vždyť dokonce do hloubky jeden metr proniká ještě 50% UV záření.

Měli bychom předcházet slunění mezi 11.–15. hodinou (podle posledních doporučení mezi 10.-16. hodinou). Po usušení si co nejrychleji lehněte do stínu a zakryjte hlavu nějakou látkou, trikem, šátkem nebo ručníkem!

K ochraně očí používejte kvalitní brýle s UV filtrem, které preventivně působí proti mžourání a brzdí rozvoj vrásek.

Přestože se chráníme před spálením, je naše pleť v létě sušší a její povrch drsnější. Jedním z důvodů je to, že v horkém počasí ztrácí naše tělo včetně kůže hodně vody, kterou bychom měli nahradit. Kromě odpovídajících 2,5-3 litrů tekutin denně je také třeba věnovat zvláštní péči ochraně pleti. Pro tento účel jsou zvláště vhodné oleje přírodního původu. V současné době se méně užívají syntetické přípravky a preparáty ze sloučenin nafty. Na seznamu látek, kterým bychom se měli vyhnout, figuruje i glycerin, protože vytahuje z kůže vodu.

Ochrannou schopnost kůže posiluje zinek, selen, vitaminy B,C a E, stejně jako již zmíněný betakaroten. Proto má smysl užívat tyto látky i po slunění.

Doporučené producty CaliVita: Full Spectrum, Super Mega 50, Mega B-Complex, Pro Selenium, Mega Zinc, Beta Carotene, Evening Primrose Oil, Ocean 21, Protect 4Life, Mega Protect 4Life.

Vlasová část hlavy vyžaduje díky své zvláštní stavbě zvláštní péči. Loupání kůže, kterého si na jiné části těla ani nevšimneme, se zde může zformovat v lupy, jejichž vývoj se dává do souvislosti s houbou Malassezia furfur.

Když vyšetřujeme nemoci vlasové části hlavy, zjišťujeme, že nejčastějším problémem jsou lupy, které se latinsky označují seborrhea. Abychom odstranili patogeny, používáme speciální šampony s protiplísňovým účinkem. Nejmodernější přípravky neobsahují pěnící látky, protože vědci zjistili, že nadměrné odstranění tuku umožňuje přístup různých škodlivých látek, ale také pronikání patogenních mikrobů.

Vlasy potřebují tuk z kůže, aby byly chráněny před třepením a vysoušením a také před statickou elektřinou. Když jsou díky nadměrnému užívání kosmetických prostředků poškozeny vlasové kořínky, jsou stále menší a menší a nakonec jsou tak slabé, že umírají a vypadávají.

Ztráta vlasů patří dnes mezi nejčastější kožní choroby. Vlasy mohou vypadávat na určitých ohraničených místech nebo na celé hlavě. Příčina může být hormonálního původu nebo to může způsobit skrytý zánět nebo infekce. Ztráta vlasů může být rovněž ovlivněna nedostatkem vitaminů nebo minerálů. Vlasové kořínky může ničit i stres, negativní vlivy prostředí (kouř, plyny, těžké kovy, záření) nebo toxiny (léky, cytostatika).

V posledních 15-20 letech se zdvojnásobil počet osob, které se obracejí na lékaře, protože jim nadměrně vypadávají vlasy. Dá se to vysvětlit zářením (o kterém dotyční někdy ani neví), hektickým způsobem života nebo špatnými stravovacími návyky. Léčba může někdy trvat velmi dlouho a její výsledky nelze zaručit.

Pro lokální léčbu jsou při ztrátě vlasů vhodná vlasová tonika, zábaly a kondicionéry s obsahem aktivních látek. Tyto látky jsou vstřebávány také vlasovými kořínky, balastní látky je nemohou vyživovat. Kondicionéry jsou vhodné k tomu, aby posílily zevní vrstvu poškozených vlasů, ale pro léčbu této choroby je nezbytná výživa vlasových kořínků.

Gely a laky obvykle vlasy neničí, ale ucpávají póry v kůži na hlavě, což podporuje vznik hnisavých vřídků. Vlasové oleje již nejsou v módě, ale jsou pro ochranu vlasů vhodnější než gely nebo laky.

K vnitřní léčbě by se měly užívat multivitaminy včetně vitaminů A, B a také D, a dále snadno vstřebatelné (v chelátové formě) železo, zinek a selen. Je také rozumné užívat nenasycené mastné kyseliny omega, lecitin a přípravky s fytoestrogeny.

Doporučené producty CaliVita: Full Spectrum, Super Mega 50, Mega B-Complex, Pro Selenium, Mega Zinc, Beta Carotene, Evening Primrose Oil, Ocean 21, Protect 4Life, Mega Protect 4Life.

K tomu, abyste měli nádhernou pleť a atraktivní zářivé vlasy, vám pomohou produkty CaliVita Cosmetics: Silk&Shine Shampoo a Hand&Body Lotion.

Všechny doplňky výživy Calivita vám zašleme na dobírku. Nakupovat můžete nakoupit v našem eshopu.


Tento článek je možno VOLNĚ publikovat, tisknout, kopírovat či jinak distribuovat. Podmínkou je vložení odkazu -> ABC výživy http://abcvyzivy.cz váš průvodce a rádce pro zdraví

Michael Muselík, ©2001-2023

 


Tento web ABC výživy Vám přináší praktické rady, tipy a informace, jak zdravá výživa prospívá našemu zdraví. Sami se přesvěčte, co Vám prospěje.