Články ABC výživy

ÚVOD · INFORMACE · SLUŽBY · VÝROBKY · 
Informace > Články >

Tři otázky k pitnému režimu

Od mala je nám vštěpována potřeba dodržení pitného režimu. Víme, že dostatek tekutin je zásadní pro správnou funkci vnitřních orgánů, zajišťuje vylučování toxických látek, přímo napomáhá dobré fyzické a psychické kondici. Ne vždy se nám však daří pitný režim naplnit. Žijeme ve stresu, nestíháme a zanedbáváme naše vlastní a nejzákladnější potřeby.

Co pijeme

Stěžejní složkou v našem denním režimu je druh tekutin. Káva, slazené limonády, minerální vody - ano. Jsou to tekutiny, které nás mohou hydratovat. Často s přídavkem dalších látek, které nás mohou nadopovat i energií, povzbudí unavenou mysl. Ale každá doplňující látka si v našem těle vybere patřičnou daň. Dlouhodobé pití slazených nápojů vede už i u dětí k nárůstu hmotnosti a vyšší kazivosti zubů. Kofein a další povzbudivé látky zatěžují srdce a oběhový systém. Nadbytek uměle dodávaných minerálních látek negativně působí na vylučovací systém, vede k hromadění minerálů v močových cestách a ledvinách. Hlavní složkou pitného režimu by měla být zcela prostá pramenitá voda . Voda, která svým složením nezatíží, ale naopak pomůže odvést toxiny z těla. Přirozeně osvěží a povzbudí svou přirozenou chutí.

Jak pijeme

Nestačí si na konci dne vzpomenout na zameškané tekutiny a denní tabulkový příjem vypít najednou. Naše tělo si neumí vytvořit zásobu vody, ze které by postupně čerpalo. Nespotřebovaná nadbytečná voda je prakticky a rychle vyloučena. Pít tedy musíme opravdu v průběhu celého dne.

Kdy pijeme

A s pravidelným pitím je spojeno i množství. Pokud si necháme větší množství vody k zapíjení hlavních jídel, příliš svému tělu neprospějeme. Voda jednak vytvoří falešný pocit zaplnění žaludku, ale navíc zkomplikuje trávení. Pití je lépe rozvrhnout v menších dávkách mezi jednotlivými hlavními jídly.

Dopřejte si čas a naučte se dodržovat jednoduché zásady. Povzbudivý účinek dostatku tekutin velmi brzy poznáte. Projeví se ve vás více energie, budete lépe odolávat stresu. Zabraňte rozvoji chronických nemocí a nepříjemných průvodních projevů.

Tři velmi jednoduché kroky a kvalitní voda vám pomohou lépe řídit svůj den a cítit se lépe.

TIP: Výdejníky vody, tzv. aquamaty jsou vhodným řešením. Usnadní vám dodržování pitného režimu. Jednoduše si natočíte pramenitou vodu, třeba Svatojánský pramen .

Michael Muselík, ©2001-2023

 


Tento web ABC výživy Vám přináší praktické rady, tipy a informace, jak zdravá výživa prospívá našemu zdraví. Sami se přesvěčte, co Vám prospěje.