Články ABC výživy

ÚVOD · INFORMACE · SLUŽBY · VÝROBKY · 
Informace > Články >

Nedovolme, aby nás přemohla únava !


Dr. Ľubica Peterajová

Jedním z nejrozšířenějších zdravotních problémů je únava, která je tak běžná, že obvykle pacienti ani nevyhledají lékaře. V tomto článku se nechci se zabývat únavou jako jedním z prvních příznaků nějaké skryté nemoci, která je v počátečním stadiu. Mám na mysli únavu, která souvisí s naším životním stylem: s nedostatkem odpočinku, s nevhodným stravováním, s nedostatkem pohybu.
Pokud pociťujeme bolesti hlavy, nevolnost, malátnost, sníženou chuť k jídlu, nervozitu, musíme si uvědomit, že náš organizmus je náchylnější k prochlazení a obecně k nemocem. Proto musíme organizmus posílit. Jak to udělat ?

 1. V první řadě se snažme upravit stravovací zvyklosti:
 2. nepřejídejme se, snažme se konzumovat namísto těžké, málo výživné a mastné stravy racionální a vyváženou stravu,
 3. opusťme těžké večeře a alespoň čtyři hodiny před spaním nejezme žádné těžké jídlo,
 4. zanechme mlsání mezi hlavními jídly,
 5. konzumujme dostatek tekutin (denně asi 2 l),
 6. hlídejme si nadváhu.
 7. Kromě změny stravovacích návyků je důležitý i odpočinek:
 8. zkusme ulehnout vždy v pravidelnou dobu,
 9. nepospíchejme ráno se vstáváním, nechme tělu dostatek času na rozběhnutí,
 10. nejenom ve dne, ale i v noci bychom měli být v dobře vyvětrané místnosti.
 11. Neméně důležitá je i tělesná aktivita:
 12. denně věnujme alespoň 20 minut cvičení,
 13. ranní sprcha zakončená studenou, nebo alespoň vlažnou vodou nám rozproudí krev,
 14. pohybujme se co nejvíce pěšky, pokud máme sedavé zaměstnání, občas se projděme.
 15. Zkusme omezit zlozvyky jako je kouření, požívání většího množství alkoholických nápojů, kávy, ponocování při televizi.
Kromě toho se snažme obohatit stravu zvýšeným přívodem doplňků racionální výživy. Velice vhodný je Coenzym Q10, doporučuje se užívat 10-30 mg denně spolu s antioxidanty. Denní dávka vitaminu C může být 1000 mg. Pro starší lidi a pro podnikatele bych doporučila ženšeň, a B komplex. Také lecitin má uspokojující vlastnosti, zlepšuje prokrvení a trávení, obnovuje energii a u citlivých osob zmírňuje vlivy počasí na organizmus. Při prevenci únavy je vynikající i mateří kašička. Posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu a zlepšuje celkový metabolizmus.

VHODNÉ DOPLŇKY VÝŽIVY


Autor využívá moudrost orientální medicíny, kterou se snaží skloubit s nejnovějšími vědeckými poznatky o výživě podle krevních skupin. To vše aplikuje do současných podmínek. Může být výživa i naším lékem? Jděte na ABC výživy http://abcvyzivy.cz a zjistěte to!

Tento článek je možno VOLNĚ publikovat, tisknout, kopírovat či jinak distribuovat. Podmínkou je vložení odkazu -> ABC výživy http://abcvyzivy.cz váš průvodce a rádce pro zdraví

Michael Muselík, ©2001-2023

 


Tento web ABC výživy Vám přináší praktické rady, tipy a informace, jak zdravá výživa prospívá našemu zdraví. Sami se přesvěčte, co Vám prospěje.