Články ABC výživy

ÚVOD · INFORMACE · SLUŽBY · VÝROBKY · 
Informace > Články >

Výživa dětí


Michael Muselík

Jestliže je kvalita naší stravy důležitá u dospělé populace, pak u dětí má vliv zásadní.

Výživa a zdraví jsou neoddělitelné pojmy. Výživa ovlivňuje naše zdraví a naopak zdraví je podmíněno kvalitní stravou. A u dětí zvláště, neboť v ranném dětství se formuje nejen osobnost, ale i zdravotní stav.

Výživu dětí můžeme rozdělit na období prenatální /vývoj plodu v těle matky/ a období natální, kdy je dítě již na světě. Druhé z nich můžeme dále rozdělit na období kojení a normální /pevné/ stravy.

První období je neméně důležité, neboť plod je vyživován z těla matky a pro jeho správný vývoj je důležitý příjem základních živin a mikroživin /vitamíny, minerály a stopové prvky, aminokyseliny .../. Matka tím co konzumuje může zásadním způsobem ovlivnit vývoj plodu. Maminky, myslete na to! Vše co jíte Vy, jí i Vaše dítě! A důležitá je především kvalita stravy. Jelikož vyživujete i vaše dítě, musíte mít ve své stravě o to více vitamínů a minerálů, které jsou velmi důležité pro vývoj plodu. Nejste-li si jisté obsahem těchto látek ve stravě, sáhněte po potravinových doplňcích /nejlépe multivtamínové přípravky, obsahující komplexní složení vitamínů i minerálů, a to v dostatečném množství/. Jejich použití konzultujte se svým lékařem.

Je-li dítě již na světě, je opět závislé na Vás milé maminky, neboť je vyživováno z mateřského mléka. Kojení je nejlepší způsob stravy vašeho miminka. Z mateřského mléka získává nejen základní živiny a mikroživiny, ale i důležité látky, které jsou nezbytné pro tvorbu imunitního systému /imunoglibuliny, zejména IgA/ a chrání dítě proti infekcím. Jeho imunitní systém se tvoří až po narození a je důležitý při obraně proti nemocem. A to po celý život!!! I v tomto období myslete na to, že potrava kterou přijímáte vyživuje vás a vaše dítě!

Proto i v době kojení doporučuji užívání potravinových doplňků, neboť potřeba dítěte roste a kvalita stravy není vždy nejlepší. Předejdete tak i mnoha vašim problémům jako padání vlasů a jejich horší kvalita, horšící se stav pleti, nehtů apod. Příroda to v tomto případě zařídila tak, že dítě má přednost v zásobování živinami. Zajistěte si dostatečné množství pro Vás i vaše dítě! Opět radím použití komplexních potravinových doplňků.

Pokud je ve vašich silách a možnostech, kojte co nejdéle! Prvních šest měsíců dítěti plně postačí mateřské mléko, které obsahuje vše potřebné pro vaše dítě a jeho složení se mění podle vývoje dítěte. Po šesti měsících můžete začít přidávat /je-li potřeba/ příkrmy dětské výživy, nejlépe bez barviv, konzervačních látek, konzervačních látek atd. Snažte se omezit podávání mléčných výrobků /z kravského mléka/, neboť toto zahleňuje a pravděpodobně je i jednou z hlavních příčin vzniku alergií. V dalším období vám již dítě říká: "to chci, to nechci, to mi nechutná..." apod. Mnohé můžete ovlivnit pouze tím, že se sami budete stravovat tak, jak chcete aby jedlo vaše dítě. To bude chtít jíst totiž to co vidí, že jí ostatní. Jděte tedy příkladem! V žádném případě dítěti nic nenuťte! Pouze korigujte. Zapůsobte svou autoritou a pokuste se dítě přesvědčit. Vím, je to velmi obtížné, ale o tom je výchova. A vychovávat není jednoduché.

Nespokojte se pouze s tím, že je vaše dítě momentálně zdravé. Myslete i na jeho budoucnost. A právě kvalitní strava je stavebním kamenem pevného zdraví pro další léta. Pamatujte si: "Nemoci nevznikají jen tak náhodou, ale postupně se vyvíjejí z drobných prohřešků a nedostatků". Při špatné výživě mohou vzniknout degenerativní choroby už u dítěte nebo v mladém věku.

Na tomto místě bych velmi rád apeloval na vás milé babičky a tetičky, samozřejmě i na vás dědové a strýcové. Chcete-li udělat radost něčím sladkým svým vnoučatům, synovcům ... myslete na jejich zdraví. Je mnohem lepší darovat místo čokolády ovoce, či např. müsli tyčinky. V každém případě se zeptejte rodičů co svému dítěti dávají jako sladkou odměnu. Mimochodem, víte co je hlavní příčinou hyperaktivity dětí? Nadbytek cukru ve stravě!

Výše uvedené informace jsou pouze stručným přehledem. Veškeré kroky konzultujte se svým lékařem či pediatrem.

Další informace můžete získat z literatury vztahující se k danému tématu výživy a zdraví.

Zde můžete zasílat své dotazy.


VHODNÉ DOPLŇKY VÝŽIVY


Autor využívá moudrost orientální medicíny, kterou se snaží skloubit s nejnovějšími vědeckými poznatky o výživě podle krevních skupin. To vše aplikuje do současných podmínek. Může být výživa i naším lékem? Jděte na ABC výživy http://abcvyzivy.cz a zjistěte to!

Tento článek je možno VOLNĚ publikovat, tisknout, kopírovat či jinak distribuovat. Podmínkou je vložení odkazu -> ABC výživy http://abcvyzivy.cz váš průvodce a rádce pro zdraví

Michael Muselík, ©2001-2023

 


Tento web ABC výživy Vám přináší praktické rady, tipy a informace, jak zdravá výživa prospívá našemu zdraví. Sami se přesvěčte, co Vám prospěje.