Články ABC výživy

ÚVOD · INFORMACE · SLUŽBY · VÝROBKY · 
Informace > Články >

Zdravé zásoby na zimu

Ačkoli astronomická zima přijde až se zimním slunovratem na konci prosince, fyziologická zima už klepe na dveře. Příroda se již nyní zklidňuje a ukládá se k zimnímu spánku.

Žijte v souladu s přírodou i vy. Nehoňte se, zvolněte své tempo a přizpůsobte chladnému počasí i svůj jídelníček. Ohřejte se nejen zvenku svým oblečením, ale i zevnitř. Zařaďte do svého jídelníčku pokrmy, které se déle tepelně připravují, využijte pomocníky v kuchyni, jako jsou papinový hrnec či pomalý hrnec, pokrmy častěji zapékejte v troubě. Až se zima zeptá, co jsi dělal v létě, bude fajn sáhnout do spíže po domácí nakládané zelenině, zavařeninách či povidlech nebo i sušených křížalách, houbách, šípku, bylinkách apod. Pokud jste nelenili, dá se i při menší dostupnosti čerstvých zdravých potravin připravit si chutné a vyvážené jídlo. A co nenajdete ve své spíži, možná najdete právě u 2kukuřic - vyberte si z naší nabídky kvalitní a dobře stravitelný základ. Dodejte si energii i dobrou náladu.

Lahodné přílohy

Některé pokrmy se více hodí k létu, jiné zase k zimě. Dalo by se říci, že rýže je univerzální přílohou vhodnou po celý rok. V zimě ale doporučujeme sáhnout po rýži kulatozrnné , zatímco dlouhozrnnou rýži si nechte raději na léto. Rýže je skvělým doplňkem k omáčkám s masem nebo do různých pokrmů typu rizoto. Perfektně se dá připravit ve vegetariánských variantách, ale i na sladko. Kvalitní rýže vykouzlí i z jednoduchého receptu velmi chutný oběd nebo večeři. Rýže je dobře stravitelná a vhodná i při dietách.

Málo známá a přesto chutná a v zimě více než vhodná příloha je také pohanka . Bezlepková potravina vám dá perfektní základ pro jakékoli vaření. Pohankou můžete netradičně zahustit polévku, podávat ji můžete jako samostatnou přílohu nebo kombinovat v salátech. Typická lehce oříšková příchuť výborně vynikne i ve sladkých nákypech. Vyzkoušejte třeba náš recept na pohankové palačinky , který zvládnou i děti. Komu ale výrazná chuť pohanky nesedí, doporučujeme kombinovat s jinými obilovinami, například právě s rýží, abyste si na tuto zvláštní chuť zvykli pomalu.

K zimnímu vaření neodmyslitelně patří luštěniny, a to právě díky dlouhé době přípravy. Dlouhým vařením do luštěnin zabudujete teplo, které potom uvolňují do vašeho těla a zahřívají i v chladných dnech. Fazole Adzuki jsou krásně barevné, jídlu dodají nejen zajímavou chuť a výživové hodnoty, ale i pestrost. Adzuki jsou chuťově jemné, vhodné i pro děti. Mají vysoký obsah bílkovin a sacharidů. Hodí se na přípravu polévek, hlavních jídel , ale také do pomazánek nebo sladkých dezertů.

Netradiční chutě

Zmíněný základ - rýži, fazole i pohanku můžete výrazně ochutit dalšími produkty z naší nabídky. Sójová omáčka Shoyu i v malém množství oživí a zvýrazní chuť. Je vyráběná ze sójových bobů, má lehce nasládlé aroma. Další variantou je Tahini . Sezamová pasta patří mezi nejoblíbenější semínková másla, varianta bez přidané soli nabízí možnost přidání do pomazánek, ale i koktejlů a sladkých krémů. A k vyzkoušení vám doporučujeme i mořské řasy. Jsou vlastně formou mořské zeleniny. Obsahují velké množství minerálů a vitamínů. Řasy Wakame zlepšují stravitelnost luštěnin a nutričně obohacují polévky či zeleninové pokrmy.

Výjimečný dezert

A na závěr sladká tečka. Výjimečnost dezertu ve formě palačinek, lívanců, koláčů, ale i kaší podtrhnete lahodným sirupem. Datlový sirup se vyrábí tradičním postupem ze sušených datlí, jichž obsahuje 79 %, a pak už jen přidanou vodu. Pro malé mlsaly je ideální, nezatěžuje trávení a svou vynikající sladkou chutí zcela uspokojí i náročné strávníky.

Slevy a doprava zdarma

Nakupte si oblíbené suroviny pro zimní vaření s příjemnou slevou 10 %. V období 1. 11. - 19. 11. vám nabízíme rýži kulatozrnou, loupanou pohanku, fazole adzuki, sojovou omáčku Shoyu, Tahini bez soli, datlový sirup i mořské řasy Wakame v prémiové kvalitě za velmi příznivé ceny.

Také vás při on-line nákupech odrazuje cena poštovného? Máme pro vás skvělou zprávu. Ve dnech 13. - 15.11. vám nabízíme dopravu zdarma při nákupu nad 300,- Kč. To už stojí za vyzkoušení, co myslíte?

Projděte si nabídku našeho obchodu. Garantujeme vám mimořádně kvalitní potraviny pro zdravé a chutné vaření. Nebojte se vyzkoušet novinky. Podívejte se na videa na YouTube.

Michael Muselík, ©2001-2023

 


Tento web ABC výživy Vám přináší praktické rady, tipy a informace, jak zdravá výživa prospívá našemu zdraví. Sami se přesvěčte, co Vám prospěje.