Sedm otázek a odpovědí na téma výživa a zdraví

ABC výživy >  CaliVita >  Členství •  Doplňky výživy •  Ceník •  Prodejny •  Stanovy 
Možnost výdělku •  FAQ •  Sedm otázek - doplňková výživa •  Výběr článků CV NEWS 

Své dotazy můžete posílat zde.

1. K čemu slouží doplňky výživy? Co máme dělat, jsme-li nemocní a užíváme léky?

Trpíme-li nějakou chronickou nemocí a pravidelně užíváme léky, nenahrazujeme je přípravky doplňkové výživy. Užívání přípravků popsaných v této publikaci neslouží jako náhrada moderní léčby již diagnostikované nemoci. Doplňky výživy jsou vhodné k užívání především jako preventivní prostředky, nebo - se souhlasem lékaře - jako doplněk léčby k urychlení uzdravení.

2. Kdy máme užívat doplňky výživy?

Většinu přípravků je třeba užívat při jídle nebo po něm, protože tehdy probíhají trávicí a vstřebávací procesy mnohem aktivněji, a tak jsou i dokonaleji využity veškeré účinné látky přípravku. Malé tablety, užíváme-li je na lačný žaludek, projdou zažívacím traktem velmi rychle, přičemž jsou využity jen částečně nebo vůbec ne. Mnozí lidé pijí ráno na lačný žaludek jen čaj nebo kávu, jimiž zapíjejí denní dávku svých léků a vitamínů a nesnídají. S tím nelze souhlasit hned z několika hledisek. Užívání léků a přípravků doplňkové výživy je třeba od sebe oddělit, aby vzájemně nesnižovaly své účinky nebo nevstupovaly do nežádoucích reakcí (je známo například vzájemné ovlivňování anorganických sloučenin železa a vitamínu E). Léky mají být užívány po snídani a přípravky doplňkové výživy po obědě. Výjimky: tobolku ženšenu je nutno užívat ráno nalačno, protože tak se nejlépe uplatní jeho účinky, jejichž podstatou je stimulace a zvýšení odolnosti organismu. Vitamín C pak smíme užít až o 3 - 4 hodiny později, neboť jinak může vstoupit do vzájemné reakce s účinnými látkami ženšenu.

3. Jak máme užívat přípravky z léčivých rostlin?

Užíváme-li produkty z léčivých rostlin (česnek, petržel, zelený čaj apod.) nebo přípravky s vysokým obsahem vlákniny (ovesné otruby, vojtěška alfalfa atd.), je třeba dodávat organismu velké množství tekutin, to znamená nejméně 2,5 - 3 litry minerální vody nebo ovocného čaje denně. Zvláště důležité je dodržení tohoto pravidla při konzumaci juky (Yucca), neboť toxické látky rozpustné ve vodě a vylučované prostřednictvím ledvin lze z organismu beze zbytku "vymýt" právě za pomoci hojného příjmu tekutin.

4. Co znamená plynulé vstřebávání?

Přípravky s vyšším obsahem vitamínů rozpustných ve vodě, které se vyrábějí v jednoduché formě, jsou ze zažívacího traktu ihned vstřebávány a prostřednictvím vylučovacích orgánů (např. ledvin) tělo opět rychle opouštějí. Naproti tomu užíváním přípravků s plynulým vstřebáváním lze udržet hladinu účinných látek v krvi na optimální úrovni po dobu 10 - 18 hodin. Toho výrobci dosahují tím způsobem, že účinnou látku (např. vitamín C) smíchají s takovou nosnou látkou, kterou trávicí enzymy ve střevech pomalu a plynule rozkládají. Díky tomu je účinná látka organismem absorbována do krevního oběhu postupně a uplatňuje své účinky po podstatně delší dobu.

5. Mají být tablety užívány vcelku?

Tablety je nutno polykat vcelku, ať se nám zdají být jakkoli velké, neboť rozdrcená či rozkousaná tableta je jednak rychleji trávena a vstřebávána, jednak pak také organismus rychleji opouští. To se samozřejmě nevztahuje na rozžvýkatelné vitamínové přípravky pro děti, jako jsou Lion Kids, Lion Kids C a Plus Munchables.

6. Co je výhodou chelátových vazeb?

Nesmírný význam má zásobování organismu ionty (makro- a mikroprvky). Doplňování hladiny minerálních látek je komplexním úkolem. V žádném případě nestačí přimíchat do přípravků doplňkové výživy kovy. Aby se náležitě vstřebávaly, musí být v preparátu přítomny ve zvláštní chemické formě. Výzkumem pohybu minerálních látek v organismu se zjistilo, že pro tento účel jsou nejvhodnější takzvané chelátové komplexy, které kovy vytvářejí s organickými kyselinami. Název těchto komplexů poukazuje na to, že organická kyselina do sebe kovový iont víceméně sevře jako do kleští (chela = račí klepeto) a absorbuje volné elektronové páry daného iontu. Komplexní molekuly s takovouto vazbou se nejlépe vstřebávají, přičemž navíc zabrání působení těch složek stravy, které řádnému vstřebávání překážejí (například kyselina oxalová). Z těchto důvodů považujeme za moderní takové preparáty, jejichž složení odpovídá nejen kvantitativním, ale i kvalitativním požadavkům - tj. například minerální látky v podobě chelátového komplexu.

7. Proč jsou některé přípravky prodávány v tobolkách?

Většina preparátů v tobolkách má tuto podobu buď proto, aby materiál, z něhož je tobolka vyrobena, ochránil účinné látky uvnitř před destruktivním působením žaludečních šťáv (např. Acidophilus), nebo aby účinné látky v tobolce nezměnily pH v žaludku či nevyvolaly pálení žáhy (například česnek). Účinné látky, z nichž by bylo možno vyrobit tabletu jen za použití pomocných přísad, plní výrobci, dbající na co nejvyšší stupeň kvality produktů, rovněž do tobolek. Proto také není vhodné obsah z tobolek vysypávat. Pokud tak učiníme, je nutno počítat s uvedenými nepříznivými následky. I zde s musíme zmínit o výjimce. Podáváme-li tobolky se zeleninovým přípravkem Vital Veggies dětem, můžeme jejich obsah nasypat do zeleniny nebo jiného jídla. Pro děti je totiž tobolka příliš velká a nedokáží ji spolknout vcelku. Vynalézavá maminka tak může dítěti "vpašovat" do toho, co jí nejraději, potřebnou denní dávku betakaroténu, minerálních látek a stopových prvků.

[NAHORU]