Články ABC výživy

ÚVOD · INFORMACE · SLUŽBY · VÝROBKY · 
Informace > Články >

VITAMÍNY II.


Michael Muselík

V předešlém článku o vitamínech jsme si vysvětlili jejich základní funkce. Zdůraznili jsme, že pro zachování zdraví je nezbytné jejich doplňování ve formě tablet. Nyní bych se rád zamyslel nad dalšími aspekty tohoto problému.

Velmi duležitým kritériem je nejen jejich dostatek či nedostatek, ale i vzájemný poměr jednotlivých vitamínu. Vědecké výzkumy prokázaly, že výrazný nadbytek jednoho vitamínů, muže vyvolat nedostatek vitamínů ostatních. To se týká především vitamínu skupiny B.

Synergie je dalším duležitým pojmem. Účinky jednotlivých vitamínu se mohou násobit, jsou-li podávány společně s dalšími vitamíny, či minerály. To se týká např. skupiny vitamínů B, kdy jejich společné užívání násobí jejich účinky. Dále pak např. bioflavonoidy umocňují účinky vitamínu C, stejně tak jako se násobí účinky vitamínu A v kombinaci se zinkem a vitamínem C, či např. vitamín E se selenem atd.

V neposlední řadě je velmi významnou skutečností původ vitamínových přípravků. Ty mohou být syntetické či přírodní. Zatímco první z nich jsou vyráběny v chemických laboratořích podle známých chemických vzorců. Přírodní vitamíny jsou extrahovány z přírodních látek. Z chemického hlediska je mezi oběma skupinami jen nepatrný rozdíl. Naprosto zásadní rozdíl je však v tom, že přírodní vitamíny obsahují další, dosud nezjištěné látky, které se nacházejí v přírodě společne s vítamíny. Tyto látky zvyšují účinky přírodních vitamínů. Např. syntetický vitamín C je pouze kyselina askorbová a nic víc. Kdežto přípravek vitamínu C pocházejícího ze šípku obsahuje celý C vitamínový komplex s bioflavonoidy. Vitamín E, který obsahuje nejen alfa-tokoferoly, ale všechny jejich formy, je účinnejší než jeho syntetická kopie.

Posledním duležitým aspektem je postupná vstřebatelnost. Vitamíny rozpustné ve vode /C,B komplex/ se z těla vyloučí během 2-3 hodin. Průbežná vstřebatelnost zařídí, že úcinné látky se z tablety uvolňují postupně a je přítomna v organismu až po dobu 24 hodin.


VHODNÉ DOPLŇKY VÝŽIVY


Autor využívá moudrost orientální medicíny, kterou se snaží skloubit s nejnovějšími vědeckými poznatky o výživě podle krevních skupin. To vše aplikuje do současných podmínek. Může být výživa i naším lékem? Jděte na ABC výživy http://abcvyzivy.cz a zjistěte to!

Tento článek je možno VOLNĚ publikovat, tisknout, kopírovat či jinak distribuovat. Podmínkou je vložení odkazu -> ABC výživy http://abcvyzivy.cz váš průvodce a rádce pro zdraví

Michael Muselík, ©2001-2023

 


Tento web ABC výživy Vám přináší praktické rady, tipy a informace, jak zdravá výživa prospívá našemu zdraví. Sami se přesvěčte, co Vám prospěje.