Články ABC výživy

ÚVOD · INFORMACE · SLUŽBY · VÝROBKY · 
Informace > Články >

TYPICKÁ ONEMOCNĚNÍ
PODZIMNÍHO A ZIMNÍHO OBDOBÍ
MOŽNOSTI PREVENCE A LÉČBY


Michael Muselík  Aktualizováno

Jelikož je toto roční období spojeno s nemoceni z nachlazení a chřipkami, řekněme si něco o onemocnění dýchacích cest. O tom jak lze příprodními produkty jejich průběh zmírnit, jakož i o možných preventivních opatřeních.

Rhinitis (rýma) je běžné onemocnění, typické pro přechodná a vlhká zimní období, jemuž se obvykle nevěnuje větší pozornost. Nemoc charakterizuje opuchlá sliznice a zahlenění nosní dutiny a horních dýchacích cest v důsledku virové a bakteriální infekce, zhoršené dýchání. Nepříjemné pocity z toho vyplývající bývají zhoršeny bolestí hlavy, eventuelně též pálením v očích. Pokud toto onemocnění není doprovázeno horečkou, málokdo zůstane doma opravdu ležet a léčí se. Mnozí takto postižení ani nevyhledávaji lékaře a nasadí sí klasickou léčbu (Acylpyrin, Paralen, nosní kapky, horký čaj, pocení apod.) sami, dle osobní obliby či snášenlivosti příslušných preparátů. Takové léčení bez lékaře trvá v lehkých případech asi týden a s lékařem sedm dní, jak praví lidová moudrost.

V těsném sledu za rýmou obyčejně přicházi nemoc běžně laicky nazývaná "angina". Rozeznáváme několik typů tohoto onemocnění. Nejrozšířenější z nich je faryngitida (zánět hltanu), projevující se "škrábáním v krku". Těžší průběh mívají tonzilitidy (záněty krčních mandlí), anginy streptokokové, stafylokokové a pneumokokové. Tyto typy anginy provázejí vysoké horečky a v takových případech je pak návštěva lékafe nezbytná.

Bronchitida (zánět průdušek, projevující se silným kašlem a proto také laicky nazývaný prostě "kašel") rovněž velmi často doprovází výše uvedená onemocnění. Bronchitida výrazně oslabuje organismus, záchvaty kašle se bolestivě promítaji do různých částí těla. (I proti kašli míváme v rezervě různé tablety či kapky lékařem předepsané nebo v lékárně bez předpisu zakoupené.) Při každém z těchto onemocnění je nutné si uvědomit nebezpečí rozšiření infekce na další orgány, což může mít za následek vznik závažnějšich onemocnění (zápal plic, zánět pohrudnice, ledvin a močových cest, zhoršují se bolestí artrotického původu apod.), takže s návštěvou lékaře bychom neměli váhat. Ke zvýšeni účinku předepsaných léků, jakož i pro prevenci těchto nemocí v příslušných rizikových obdobích, existují různé doplňkové vitamínové a jiné přípravky.

A neodpustím si poznámku o používání antibiotik při tomto typu onemocnění. Antibiotika působí jen proti bakteriím a v případě nachlazení je tedy NEPOTŘEBUJEME!! Budeme-li přesto užívat antibiotika, je to chyba dvojitá. Zbytečně zatežujeme organismus léky a můžeme podpořit vývoj bakteriálních kmenů, které účinně odolávají antibiotikům, což pak znesnadňuje pozdější - opodstatněnou - antibiotickou léčbu.

A ještě jedna poznámka týkající se zvýšené teploty. Zvýšená teplota je obrannou reakcí organismu na infekci. Pokud nepřekročí 38°C, nesnižujte ji antipyretiky (léky snižujícími teplotu), není-li to z jiného důvodu žádoucí.

DOPORUČENÉ PRODUKTY K PODPOŘE LÉČBY NEBO PREVENCI:

Na prvním místě je nutné jmenovat vitamín C, při zmíněných onemocněních je totiž spotřeba tohoto vitamínu zvýšená. Vitamín C zvyšuje imunitu organismu a působí protivirově i protiinfekčně. Nejkvalitnější je vitamín C ziskaný ze šipků, který právě nabízí CaliVita, a to ve dvou formách C-500 i C-1000. V šípcích je vitamín C obsažen spolu s flavonoidy jež zvyšují účinek kyseliny polyaskorbové a brání rychlému rozpadu vitamínu C v organismu. To znamená, že tento vitamín je v těle déle přítomen. Připomínáme, že je nutné dbát na správné skladování tohoto vitamínu, který je zvláště citlivý na světlo, teplo a vlhkost. Zatímco preventivně postačí denně 1000mg; při uvedených onemocněních dávky zvýšit až na 10 - 15g denně po dobu nemoci.

Dále se doporučuje užívání Acidophilu (1 tobolku 1-2x denně) a vitamínů A a E.

Betakaroten je provitamín vitamínu A. Zvyšuje odolnost proti infekcím horních dýchacích cest. Je nezbytný pro všechny sliznice neboť je zvlhčuje, a tím zlepšuje jejich činnost a chrání je tak. Získává se především z tuku rybích jater, z tmavozelené a žluté zeleniny, z vajec a mléčných výrobků. Při onemocnění možno dávkovat 3 x 1-2 tobolky denně, preventivně postačí 1 tobolka denně. Připomínáme opět nutnost porady s lékařem. Opatrnost se doporučuje u diabetiků a osob s onemocněním jater.

Vitamín E chrání vitamín A před oxidací a pomáhá jeho absorpci v lidském organismu, regeneruje buňky a usnadňuje rekonvalescenci, roztahuje cévy, zamezuje srážení krve a vytváření hrubých krust a strupů (např. v nose při rýmé). Pro všechny tyto uvedené vlastnosti by neměl být podáván bez vědomí ošetřujícího lékaře. Denní preventivní dávka je 1 tobolka, při onemocnění lze zvýšit až 2-4 tobolky denně. Opatrnost radíme osobám se zvýšeným krevním tlakem.

Ve výčtu doporučovaných produktů nelze opomenout vitamíny skupiny B, nejlépe ve formě B-komplexu. Tento přípravek obsahuje mimo jiné též biotin, cholin, inositol a kyselinu paraaminobenzoovou (PABA). Komponenty B-komplexu mají potřebný účinek v optimálním poměru a společně.

Kompexní péče o naše zdraví - multivitamíny s obsahem minerálů. Full Spectrum, New Life, Super Mega50

TIP PRO VÁS Smokerade - Posiluje všechny sliznice.

Další související články:
Jak posílit imunitní systém
Má prevence smysl?

Chcete-li objednat některý z výše uvedených výrobků, pošlete mi objednávku.


Autor využívá moudrost orientální medicíny, kterou se snaží skloubit s nejnovějšími vědeckými poznatky o výživě podle krevních skupin. To vše aplikuje do současných podmínek. Může být výživa i naším lékem? Jděte na ABC výživy http://abcvyzivy.cz a zjistěte to!

Tento článek je možno VOLNĚ publikovat, tisknout, kopírovat či jinak distribuovat. Podmínkou je vložení odkazu -> ABC výživy http://abcvyzivy.cz váš průvodce a rádce pro zdraví

Michael Muselík, ©2001-2023

 


Tento web ABC výživy Vám přináší praktické rady, tipy a informace, jak zdravá výživa prospívá našemu zdraví. Sami se přesvěčte, co Vám prospěje.