Články ABC výživy

ÚVOD · INFORMACE · SLUŽBY · VÝROBKY · 
Informace > Články >

Je obezita nemoc?


Michael Muselík

Tato nemoc trápí mnoho mužů i žen. V současné době je postiženo zhruba 50-60% dospělých mužů a 60-65% žen střední a východní Evropy. Z toho je asi 10-15% těchto osob je vážně obézních. Bilance nepříliš lichotivá. Co tedy můžeme udělat? Pokud již trpíte tímto problémem, pokusme se najít společné řešení. Je-li vaše hmotnost normální, můžeme si říci pár rad, jak tento stav udržet.

V první řadě si musíme ujasnit co je normální váha a co nadváha. Existuje několik metod určení. Podívejme se na dvě nejpoužívanější.


* Brocův index: výpočet ideální hmotnosti dle následujícího vzorce
Ideální hmotnost = výška (cm) - 100- 10%
Např. ideální hmotnost ženy s výškou 160 cm je: 160-100-10% = 54 kg.
(Tento výpočet neplatí pro děti.)

Pokud takto vypočítanou hodnotu překročíme pouze o 20%, mluvíme o nadváze. O mírné obezitě mluvíme v případě, že naše hmotnost přesáhne tuto ideální hodnotu maximálně o 40%, a o vážné obezitě v případě, že nadváha je vyšší než 40%.

* BMI index - body mass index, výpočet normální hmotnosti dle následujícího vzorce:
BMI = hmotnost [kg]/výška2[m]
Příklad: muž-hmotnost 70kg, výška 1.83m, potom BMI=70/1.832=20.9
Optimální hodnota BMI je pro muže a ženy 21-23.


Aby to nebylo ta jednoduché, tak do hry vstoupí další hráč. Tím je procento ukládání tuku. Tento faktor je ještě důležitější než samotná hmotnost. U zdravé ženy by se podíl tukové tkáně na celkové hmotnosti měl pohybovat kolem 25% a 17% je podíl u mužů. Ženská těla mají větší podíl tuku, neboť jsou zásobárnou energie v době těhotěnství a kojení.

Máme-li jasno v tomto pojmu, pojďme dál.
Obezita je poruchou látkové výměny, tzv. METABOLISMU. To vede k energetické nerovnováze, a tím k nadměrnému ukládání tuků v těle, a to na různých místech. Příčinou není pouze nesprávná regulace příjmu energie, ale i porucha přemeny tuků, k níž může vést také dědičná dispozice. Bohužel je prokázaným faktem, že obezita se přímo podílí na mnoha civilizačních nemocech a je jedním z faktorů zkracování délky života.

Obezitu můžeme rozdělit na dva hlavní typy:

 1. obezita v důsledku onemocnění, dědičné dispozice, poruchy vývoje ...
  max. 8-10%případů
  příčiny: poruchy funkce žláz, diabetes, hypoglykémie, onemocnění nadledvin, vaječníků a dědičné poruchy metabolismu
 2. obezita v důsledku přebytku energie
  většina případů
  příčiny: nesprávný způsob stravování - přebytek příjmu energie, nevhodné složení a kombinace potravin, špatná strava s ohledem na krevní skupiny, převaha jídel v odpoledních a večerních hodinách, špatná kvalita potravin.

Jak již bylo uvedeno výše, zvýšená nadváha sebou nese zvýšená rizika některých onemocnění /kardiovaskulární onemocnění, artrózy, psychické poruchy atd./. Jednou z komplikací obezity je vysoká hladina tuků v krvi. V důsledku nadměrné hmotnosti se zvýšuje především hladina cholesterolu. V takovém případě je nutné zjistit hladinu triglyceridů a cholesterolu HDL, který funguje jako ochranný faktor. Je to důležité z toho důvodu, že případné potíže obézního člověka neurčuje jeho nadváha, ale především s tím související vysoká hladina tuků v krvi a výskyt kardiovaskulárních onemocnění.

V úzkém spojení je obezita také s cukrovkou II. typu. 80% diabetických pacientů má nadváhu. Bylo prokázáno, že snížení hmotnosti vede ke zmírnění projevů tohoto onemocnění.

Častým doprovodným jevem obezity je vysoký krevní tlak. Je dobré uvědomit si, že zmenšení tělesné hmotnosti o 10% výrazně krevní tlak snižuje. Osoby s nadváhou jsou ospalé, v noci chrápou a přitom mají několikavteřinové pauzy v dýchání. Jsou téměř neustále unavené. Obezita často vede k usazování tuků v játrech a častěji se vyskytují také žlučové kameny. Klouby těžkou váhu špatně snášejí, dříve se projevuje jejich opotřebení a jiná onemocnění pohybového aparátu.

U mladých dívek se často naruší menstruační cyklus. Řešení v takových případech neposkytují hormonální léky, ale úprava tělesné hmotnosti.

Jak tedy začít?

V první řadě je určení optimální hmotnosti - nejlépe dle BMI
Není-li BMI v normě, poté následuje důkladná analýza situace a jejich příčin. Položte si následující otázky:

Jste-li vystaveni častým stresům, necvičíte a jíte nevhodně, pak se u Vás výrazně zvyšuje riziko civilizačních onemocnění.

Doporučený postup /dle RNDr. Petra Fořta, CSc./:
Redukci začněte až po důkladném rozboru způsobu stravování.

 1. Po dobu 7 dní zapisujte co jste snědli, kdy, kolik a kde a jak jste se po jídle cítili /únava, ospalost,lbolesti břicha apod. - jen tak si nejlépe uvědomíte co Vám vyhovuje a co ne
 2. Po stejnou dobu sledujte tělesnou hmotnost ráno na lačno
 3. Zapište případné mimořádné psychické či fyzické zátěže a jejich vliv
 4. V odborných publikacích prostudujte tabulky energetických hodnot potravin a nejzákladnějších výrobků, výhýbejte se potravinám s vysokým obsahem tuků
 5. Smiřte se s tím, že navržený postup redukce bude dlouhodobý. Uvědomte si, že pravidelná fyzická aktivita je nedílnou součástí tohoto programu.
 6. Proveďte vyhodnocení tohoto zápisu

Změna způsobu stravy musí být postupná.
V první fázi se vyvarujte komerčních redukčních diet.
Začněte shánět vhodné recepty pro přípravu racionální stravy bez jednoduchých cukrů a bez většiny tuků
Pozor na skryté tuky a cukry v potravinách - čtěte složení každého výrobku /limonády .../
Jeste denně pětkrát menší množství jídla a pijte hodně tekutin 1.5-2litry denně.
K dopolední a odpolední svačině si dejte čerstvé ovoce a zeleninu. Cereální přípravky a ovocné jogurty s nulovým obsahem tuků jsou velmi zdravé a nízkokalorické.
K obědu si připravujme libové, pokud možno bílé maso, s dušenou zeleninou. K úspěchu může výrazně přispět, když budeme brát v úvahu jídelníček doporučený naší krevní skupině.
Den začněte čajem, či vodou ředěným přírodním džusem.
Snídejte nejdříve 60 min. po vstanutí.
Omezujte solení.
Vhodným doplněním diety je pravidelné očíšťování krátkodobou /1 denní/ hladovkou.
Omezte tuky, cukry, mléko, konzervované potraviny, maso a uzeniny.

Potravinové doplňky CaliVita pro hubnutí:

LECITHIN rozkládá tuk a ten je pak odstraněn z těla.
CITRIMAX&CHROMIUM je vynikajícím prostředkem na snížení chuti k jídlu. Pozor! Při užívání je nutné pít hodně tekutiny !
FAT ABSORBER váže tuky přijaté potravou, nedovolí jejich usazení ve formě tukových polštářků ani na stěnách žil. Je vynikajícím prostředkem na snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů. Spalovače tuků, aplikované po jídle, uvolňují mastné kyseliny z polštářků, tím se v energetických skladech buňky spálí a přemění v energii.
Přípravky CHROMIUM MAX II. a PRO CARN mají také schopnost spalovat tuky.
Vitamín C normalizuje činnost žláz.
Komplex B vitamínů zvyšuje odolnost vůčo stresu, snižuje potřebu cukru, zlepšuje metabolismus a trávení.
Zinek podporuje činnost inzulínu a posiluje imunitní odezvu.
Komplex vitamínů a minerálů jsou nezbytné pro správnou funkci organismu.

NopalinTIP PRO VÁS
Informace o výrobku - Nopalin
Důkladně čistí zažívací trakt.

NEZAPOMEŇTE!
pohybová aktivita zvyšuje účinnost všech přípravků!


Související články:

Archív článků pro Vás a vaše zdraví
Tabulky energetických hodnot potravin a spousta dalších užitečných a praktických informací
CaliVita - vše pro Vaše zdraví - informace, konzultace, členské slevy ...


Autor využívá moudrost orientální medicíny, kterou se snaží skloubit s nejnovějšími vědeckými poznatky o výživě podle krevních skupin. To vše aplikuje do současných podmínek. Může být výživa i naším lékem? Jděte na ABC výživy http://abcvyzivy.cz a zjistěte to!

Tento článek je možno VOLNĚ publikovat, tisknout, kopírovat či jinak distribuovat. Podmínkou je vložení odkazu -> ABC výživy http://abcvyzivy.cz váš průvodce a rádce pro zdraví

Michael Muselík, ©2001-2023

 


Tento web ABC výživy Vám přináší praktické rady, tipy a informace, jak zdravá výživa prospívá našemu zdraví. Sami se přesvěčte, co Vám prospěje.