Vaše nejčastější dotazy
vitamíny, minerály, doplňky výživy a jejich vliv na naše zdraví

Na této stránce naleznete nejčastější dotazy na téma vitamíny, minerály, doplňky výživy a jejich účinky, působení a vliv na naše zdraví.

Vaše dotazy můžete zasílat pomocí formuláře.


Přehled dotazů:

 1. Co jsou vitaminy?
 2. Jak pomáhají vitaminy?
 3. Proč se mám zajímat o své zdraví, když mě nic nebolí?
 4. Proč nestačí vyvážená strava?
 5. V čem jsou vámi nabízené doplňky výživy jiné, než ty běžně dostupné v lékarnách?
 6. Kdy užívat potravinové doplňky?
 7. Mohou vaše výrobky jíst těhotné či kojící ženy?
 8. Jaký je rozdíl mezi přírodními a umělými vitamíny?
 9. Jak používat jednotlivé výrobky?
 10. Jsou nabízené výrobky nezávadné?
 11. Nejsou nabízené výrobky příliš drahé?
 12. Vitamíny snad potřebují jen lidé, kteří nemají pestrou stravu nebo nejí ovoce a zeleninu?!?
 13. Je lepší užívat jednotlivé vitamíny nebo radejí komplexní směsi?
 14. Lze vitamíny předávkovat?
 15. Má přítelkyně mě přesvědčuje, že vitamíny jsou návykové látky!
 16. Čím předcházejí nemocem?
 17. Mohou se vitamíny kombinovat navzájem mezi sebou ?
 18. Mohou se vitamíny kombinovat s léky?
 19. Mají vitamíny vedlejší účinky?
 20. Kde získám dostatek informací, abych si mohl sám určit svou potřebu vitamínů?
 21. Zdá se mi, že u některých preparátů se doporučují vysoké dávky. Nemůže mi to uškodit? Např. 1g vitamínu C
 22. Může některý preparát z Vaší nabídky ublížit?
 23. Jestliže je léto a pěkné počasí, dostatek ovoce a zeleniny tak přece není potřeba dodávat ještě další vitamíny?!
 24. Proč jsou některé přípravky ve formě kapslí?

  # # #

 1. „Co jsou vitaminy?“
  Vitaminy jsou látky organického původu, nezbytné pro život, které si organismus neumí sám vyrábět. Přijímáme je stravou nebo doplňky výživy.
  * Článek Vitamíny
  * Článek Potřebujeme doplňovat vitamíny?

  # # #

 2. „Jak pomáhají vitaminy?“
  Vitaminy léčí organisnus a chrání jej před vážnými poruchami, dodávají nám energii a oživují látkovou výměnu. Podílejí se totiž podstatnou měrou na metabolismu všech 70 bilionů našich buněk. Mají jedinečnou vlastnost, dokáží probudit mrtvé k životu. Představme si atom zinku, který se pohybuje v krvi - je absolutně mrtvý jako běžný kov. Sotva se však spojí s molekulou vitaminu, dojde náhle, během miliardtiny vteřiny a nebo ještě rychleji k jeho obživnutí. Každý atom kovu v našem těle čeká na podobné oživení. Bohužel mnohdy marně, neboť to, co jíme, má příliš nízký obsah vitaminů a látková výměna tak zůstává mrtvá. Bez vitaminů strádají naše buňky stejně jako květiny, které nezaléváme!!
  * Článek Jak pomáhají vitamíny?

  # # #

 3. „Proč se mám zajímat o své zdraví, když mě nic nebolí?“
  Protože zdraví je věcí každého z nás. Nebudeme-li se o něj sami starat, pocítíme to jen my sami. A prevence je mnohem šetrnější a levnější než léčba nemocí. A hlavně: nemoc se neprojeví hned, ale až po čase, když dojde k překročení limitu tolerance našeho organismu. Každá nemoc je zdvihnutým varovným prstem, kdy nám organismus říká, že jsme něco zanedbali, přehlédli, podcenili.
  * Článek Prevence

  ##  MYSLETE NA SVÉ ZDRAVÍ A CHRAŇTE SI JEJ!

  # # #

 4. „Proč nestačí vyvážená strava?“
  Problém je, že naše tělo potřebuje dostatek vitamínů a minerálů a ty naše současná strava není schopna dodat.
  * Článek Proč máme nedostatek vitamínů a minerálů?.

  # # #

 5. „V čem jsou vámi nabízené doplňky výživy jiné, než ty běžně dostupné v lékárnách?“
  Výrobky CaliVita® jsou 100% přírodní, bez přidaných chemických a konzervačních látek, barviv, ochucovadel... To potvrzuje fakt, že zůstaly v 5% sazbě DPH, kdežto všechny ostatní spadly do 19% sazby DPH jako chemické přípravky.
  Dalším faktem je i to, že mají opravdu kvalitní a vyvážené složení, takže celkové vycházejí levněji, než ostatní. Další podrobné informace najdete v průvodci nákupem doplňků výživy Jak si vybrat ty nejlepší potravinové doplňky. Navíc ve vodě rozpustné vitamíny /vit. c, B/ jsou vyrobeny technologi POSTUPNÉHO UVOLNĚNÍ, takže jsou organismu přítomny celý den. Jinak byste je museli doplňovat nejpozději každé 3hodiny. Takto vám stačí např.1-2 tablety denně.
  A ke každému výrobku dostanete vyčerpávající informace o jeho účincích, složení a dávkování.

  # # #

 6. "Kdy užívat potravinové doplňky?"
  Je důležité vědět, že většinu přípravků je potřeba užívat současně s jídlem, anebo po něm, neboť procesy trávení a vstřebávání jsou v tomto případě účinnější a účinné látky se lépe zužitkovávají. Jestliže užíváme malé tablety nalačno, rychle procházejí zažívacím traktem a zužitkují se pouze částečně či vůbec. Mnoho lidí vypije ráno jen čaj nebo kávu a léky, případně i vitamíny, užívají bez snídaně. Je to nesprávné, a to z více hledisek. Léky a potravinové doplňky výživy užívejme zvlášť, aby si navzájem nesnižovali účinek. Léky užívejme při snídani a po svačině mohou přijít na řadu potravinové doplňky.Existují však výjímky, které potvrzují pravidlo: kapsle ženšenu si dáváme na lačno, neboť jeho povzbuzující účinek a vliv na zvýšení odolnosti organismu se takto nejlépe uplatní. Vitamín C užívejme až o 3 - 4 hodiny později, protože by mohl snížit účinek ženšenu.

  # # #

 7. „Mohou vaše výrobky jíst těhotné či kojící ženy?“
  ANO! Výrobky Calivita jsou 100% přírodní a doplňují jen to, co chybí na našem talíři. V nabídce jsou speciální výrobky pro těhotné a kojící matky - New Life, nebo tekuté vitamíny pro batolata - Infant Formula. MYSLETE NA TO, ŽE TAKTO VYŽIVUJETE SVÉHO POTOMKA. DODÁVÁME NEJEN SOBĚ, ALE I JEMU TO CO OBA POTŘEBUJETE!!
  ##   A z více než 70 druhů výrobků si vybere naprosto každý - starý, mladý, dítě, sportovec ...
   Elektronický obchod

  # # #

 8. „Jaký je rozdíl mezi přírodními a umělými vitamíny?“
  Ačkoli jsou chemické analýzy obou druhů většinou téměř stejné, přírodní látky obsahují další bioenergetické látky, které v chemických přípravcích nejsou. Ty jsou vyrobeny na základě chemických analýz a co nejsme schopni takto identifikovat, nemůžeme ani vyrobit. A navíc, CHEMIE JE KOLEM NÁS DOST!!
  • Např. umělý vitamín C je jen kyselina askorbová a nic víc. Přírodní vitamín C obsahuje celý C vitamínový komplex s bioflavonoidy, které zvyšují jeho účinek.
  • Nebo přírodní vitamín E obsahuje nejenom alfa- ale i všechny tokoferoly a jeho účinek je tak vyšší než jeho chemická kopie.

  Podle významného alergologa Dr. Therona G. Randolpha může sloučenina připravená chemicky, vyvolat u lidí na ni citlivých alergickou reakci, zatím co stejnou sloučeninu přírodního původu tolerují naprosto bez problémů.

  # # #

 9. „Jak používat jednotlivé výrobky?“
  Ke každému výrobku dostanete informační leták, kde bude uveden podrobný popis výrobku a jeho dávkování. Navíc při registraci dostanete kompletní katalog výrobků, kde jsou uvedeny podrobné informace o všech výrobcích.

  # # #

 10. „Jsou nabízené výrobky nezávadné?“
  Každý prodávaný výrobek musí projít složitým schvalovacím řízením. Každý výrobek má atest a je schválen k prodeji v ČR. O jeho kvalitě svědčí to, že zůstal v 5% daňové skupině DPH, čímž jsou zvýhodněny skutečně přírodní doplňky výživy. Ostatní výrobky jsou nově zatíženy DPH 19%. Podívejte se do ceníků v lékárnách!!

  # # #

 11. „Nejsou nabízené výrobky příliš drahé?“
  Pokud jej přepočítáte na množství účinné látky, tak nikoli. Více informací na toto téma v průvodci nakupování potravinových doplňků. Stačí porovnat.

  # # #

 12. "Vitamíny snad potřebují jen lidé, kteří nemají pestrou stravu nebo nejí ovoce a zeleninu ?!?"
  Je pravdou, že máme vše potřebné v naší výživě, ale také je pravdou, že - pijeme kávu, kouříme, jíme pokrmy s chemických látek (ať chceme či nechceme), trávíme hodiny v zamořených prostorách, jsme stále ve stresu, v zajetí zplodin,výfukových plynů, jsme nuceni žít v dříve neznámých formách radioaktivity, polykáme kvanta tuku, cukru a rafinované mouky, což bylo dříve zcela nemyslitelné. Kdo si je tedy vědom, že nevede životosprávu ve shodě s potřebami organismu, musí užívat každé ráno vitamíny a minerály k zabezpečení proti nemocem.

  # # #

 13. „Je lepší užívat jednotlivé vitamíny nebo radějí komplexní směsi?“
  UČINNĚJŠÍ JSOU KOMPLEXNÍ PŘÍPRAVKY obsahující směs vitamínů a minerálů. Účinky jednotlivých vitamínů a minerálů se tak podporují a násobí. Volte proto raději, kvalitní a komplexní přípravky!!
   Multivitamíny

  # # #

 14. „Lze vitamíny předávkovat?“
  • Vitamíny rozpustné ve vodě /vit.C, B/ NIKOLI, neboť jejich nadbytek se vyloučí z organismu přirozenou cestou.
  • Vitamíny rozpustné v tucích /vit. A, D, E a K/ ANO. Např. u vitamínu A se však jedná o dlouhodobou /několik týdnů/ konzumaci dávek 100 000 U.I. denně. Játra mají schopnost ukládat cca 500 000 U.I. vitamínu A a k tomu, aby se dávky staly toxickými, by se muselo počítat nejméně se 2 000 000 U.I.
  ##  POZOR! Betakaroten není vitamín A! Vitamín A se teprve v játrech z Betakarotenu vytváří!
   Koupit Beta Carotene  9000 I.U
   Koupit Beta Carotene 25000 I.U

  # # #

 15. "Má přítelkyně mě přesvědčuje, že vitamíny jsou návykové látky!"
  Tyto přípravky jsou výlučně výtažky a koncentráty z přírodních zdrojů a ještě jsem neslyšel, že by se někdo léčil ze závislosti na mrkvi!

  # # #

 16. "Čím předcházejí nemocem?"
  Vitamíny se podílejí na metabolismu všech buněk. Bude-li chybět po určitou dobu jakýkoli vitamín (minerál, enzym) - začíná nemoc. Vitamíny a minerály jsou organické látky, které jsou bezpodmínečně nutné k jakékoli činnosti každého orgánu. Podívejme se obrazně na tento příklad: Když do auta nenalijete benzín, olej, vodu do chladiče nebo jen nedostatečné množství dojde k poruše. Motor bez oleje se zadře, ale dá se vyměnit, což v případě člověka lze provést jen stěží.
  * Článek Důležitá je imunita

  # # #

 17. "Mohou se vitamíny kombinovat navzájem mezi sebou ?"
  Jak již výše bylo uvedeno - jsou to výtažky a koncentráty. Podívejte se tedy na svůj talíř. Např. ryba s rýží a zeleninovou oblohou - A,B,C,D,E, Ca, Mg,Mn, P atd. Vidíte, že i na talíři kombinujete, tak proč by ne?!

  # # #

 18. "Mohou se vitamíny kombinovat s léky?"
  Je pravdou, že některé kombinace mohou ovlivnit účinnost léků , viz VITAMÍNOVÁ BIBLE kap. Ano a ne o vitamínech, avšak v ostatních případech je dokonce nutné užívat vitamíny spolu s léky a většinou i dlouhodobě po nich, aby se eliminoval negativní vliv léků na organismus a nastolila se jeho harmonie.

  # # #

 19. „Mají vitamíny vedlejší účinky?“
  Výrobky CaliVita jsou přírodní látky, stejně jako např. mrkev či pomeranč a pouze doplňují a zpestřují naši výživu. NEMAJÍ VEDLEJŠÍ ÚČINKY!

  # # #

 20. "Kde získám dostatek informací, abych si mohl sám určit svou potřebu vitamínů?"
  Na těchto stránkách naleznete přehled literatury, z které můžete čerpat informace. Přehled literatury. Podívejte se také na články ABC výživy, které přinášejí základní informace. Nejlepší formou je odběr Zpravodaje ABC výživy. K jeho odběru se registrujte zde.

  # # #

 21. "Zdá se mi, že u některých preparátů se doporučují vysoké dávky. Nemůže mi to uškodit? Např. 1g vitamínu C"
  Máte pravdu, že oficiální denní stanovenou dávkou je pouze 60 mg a je to velice dobrá prevence proti kurdějím. Chcete-li si ale opravdu určit svou preventivní dávku, tak si promítněte veškeré faktory, které v těle ničí vitamíny a které Vás provázejí po celý den. Např. smog, chem. látky, stres, kouření, alkohol , nevhodná strava, virové lázně ........Pak je samozřejmostí, že denní dávka pod 1000mg je naprostý hazard!
   Koupit vitamín C1000

  # # #

 22. "Může některý preparát z Vaší nabídky ublížit?"
  Bohužel ano. Některé preparáty jsou dodávány ve velkých baleních a nevhodnou manipulací může dojít vážnému úrazu. Jiné negativní účinky nejsou známy!

  # # #

 23. "Jestliže je léto a pěkné počasí, dostatek ovoce a zeleniny tak přece není potřeba dodávat ještě další vitamíny?!"
  Bohužel těchto názorů slyším denně několik, ale uvědomme si, že naší jedinou nemocí není chřipka. Právě v létě je třeba v daleko větší míře používat prostředky proti slunečnímu záření (BETA-KAROTEN, ANTIOXYDANTY, SELEN ). Stresu také neubývá ani s příchodem léta a klouby nás nepřestanou bolet jenom proto, že svítí slunce. Je velice dobré vybudovat v organismu dostatečnou zásobu na měsíce nadcházející. Automobil taky neošetřujete až v zimě - to už bývá většinou pozdě.

  # # #

 24. "Proč jsou některé přípravky ve formě kapslí?"
  Velká část přípravků se do kapslí balí proto, aby látka kapsle chránila účinnou látku před ničivým účinkem žaludeční kyseliny solné, anebo aby účinná látka obsažená v kapsli nezměnila pH žaludečních šťáv a nezpůsobila pálení v žaludku. Proto by se obsah kapslí neměl vysypávat, a když to jen přeci uděláme musíme počítat se zmíněnými nepříznivými účinky. i zde však existuje výjímka.

# # #


Na začátek stránky nejčastější dotazy
RSS   Michael Muselík, ©2001-2008